HomePoradyJakie narzędzia wziąć ze sobą na rower?

Jakie narzędzia wziąć ze sobą na rower?

Wyposażenie torebki podsiodłowej

Każdy z nas wychodząc na rower chce przyjemnie spędzić czas. Czy jest to trening solo lub w grupie, czy samotna przejażdżka, czy epicka trasa, czy tez bikepackingowa przygoda. Jedną z sytuacji która może skutecznie zepsuć każdy rodzaj jazdy lub wręcz uniemożliwić dalszą przejażdżkę jest defekt roweru. Te bywają najróżniejsze, od popularnego kapcia, po zerwane łańcuchy czy nawet pęknięcia ram. Jedne powstrzymają nas skutecznie przed dalszą jazdą, a z niektórymi z nich możemy sobie poradzić na trasie i ruszyć dalej przed siebie.

Do usunięcia nawet prostych defektów w rowerze potrzebne są narzędzia, choć producenci w ofercie mają już zestawy uniwersalnych narzędzi cały czas istnieje jeden problem, gdzie je przewozić. Wożenie ze sobą plecaka potrafi być dosyć uciążliwe, choć sporo osób używa tego rozwiązania. Kieszonki w koszulce są zazwyczaj zarezerwowane na bardziej przydatne w trakcie jazdy rzeczy, np telefon i jedzenie. Zostaje zainstalowanie w rowerze stosownego pojemnika, zwanego torebką, właśnie pod siodełkiem.

Dobrze spakowana torebka podsiodłowa pozwoli nam poradzić sobie na trasie ze sporą częścią usterek takich jak przebita dętka, wygięty lub złamany hak przerzutki, regulacja elementów ruchomych w rowerze. Jest to niezwykle ważne szczególnie w dłuższej trasie, gdzie nie wypada porzucać planów z powodu drobnej awarii.

Poniżej lista rzeczy które warto zapakować do torebki podsiodłowej:
-dętka w rozmiarze koła używanego roweru
-łyżki do opon
-zestaw do łatania dętek
-klucze imbusowe lub tzw. multitool
-hak do ramy roweru na którym jedziemy
-kawałek szmatki
-rękawiczki nitrylowe lub lateksowe
-malutka buteleczka smaru do łańcucha
-adapter wentyla av/dv
-spinka do łańcucha

Dętka i łyżki to chyba oczywistość w każdej torebce podsiodłowej, zestaw łatek może się przydać gdy zdarzy nam się więcej niż jeden kapeć. Nowoczesne multitoole zawierają niemalże wszystkie niezbędne w trasie narzędzia w formie miniaturowej, niektóre nawet skuwacz do łańcucha, koniecznie trzeba mieć taki zestaw. Hak przerzutki długo wydawał mi się zbędną rzeczą, aż dwa razy pod rząd złamałem go podczas jazdy w lesie. W takiej sytuacji po prostu przykręcam nowy hak i jadę dalej. Kawałek szmatki, w którą można wytrzeć brudną część, nigdy nie wiadomo. Rękawiczki nitrylowe pozwolą uniknąć ubrudzenia całego siebie np. smarem z łańcucha który przed chwilą się zaklinował i trzeba go było wyciągać. Smar do łańcucha przydaje się gdy korzystamy z lubrykatów na suche warunki, łatwych do wypłukania w nawet lekkim deszczu. Po ustaniu opadów, po prostu można przesmarować łańcuch i jechać dalej ciesząc się jego cichą pracą. Adapter wentyla av/dv nie zajmuje miejsca zaś, może być bardzo pomocny gdy korzystamy ze wsparcia miejscowych gospodarzy, posiadających kompresor powietrzny. Można w dosłownie kilka sekund napompować koło. Spinka do łańcucha przyda nam się w sytuacji zerwania go, aczkolwiek konieczne będzie również użycie skuwacza w celu odpowiedniego ułożenia ogniw.

Nie musimy tych wszystkich rzeczy mieć ze sobą, jakkolwiek, są one dobrane na podstawie moich doświadczeń na trasie zawodów/ wyjazdów / codziennej jazdy do pracy. Można oczywiście tą listę znacznie rozszerzyć, jednak w przypadku jednodniowego wyjazdu te rzeczy powinny wystarczyć. Przygotowanie roweru do kilkudniowej eskapady zasługuje na osobny wpis i to znacznie bardziej rozbudowany.

Czujny umysł wychwyci, że nie wspomniałem w tym zestawieniu o pompce do roweru. Zostawiłem to na koniec, gdyż pompka a dokładnie sposób jej przewożenia to sprawa bardzo indywidualna. Ze względu na swoje gabaryty nie każda się zmieści do kieszonki lub do torebki, choć jest to najpewniejszy sposób jej przewożenia. Niektórzy producenci oferują uchwyty do zamocowania koło bidonów, jednakże niesie to za sobą ryzyko zgubienia jej na trasie. Choć sam korzystam z pompki która zmieści się w mojej kieszonce na plecach tą kwestie pozostawiam otwartą.

Autor:

Witold Jagocki

Współtwórca

Leave a comment